Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Klucze dla rodziny zastępczej

Sabina Gerblich, która z dwójką wnucząt mieszkała w trudnych warunkach przy ul. Świdra, od dzisiaj ma nowy, z wszelkimi wygodami, lokal przy ul. Pieczki. Klucze do mieszkania przekazał rodzinie prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski. 
 
- Od pewnego czasu pomagamy osobom, które sumiennie  płacą czynsz, a mieszkają w złych warunkach technicznych. W miarę możliwości oferujemy im lokale o lepszym standardzie –  wyjaśnia prezydent Świętochłowic.  
 
Pani Sabina jest rodziną zstępczą dla dwójki dzieci. Dotychczas zajmowała mieszkanie, w którym zmurszałe ściany, zalany sufit wymagały kapitalnego remontu. Na nowe czekała ponad rok. 
 
- Mamy łazienkę i centralne ogrzewanie. Dla nas to luksus – cieszy się  pani Sabina. 
 
Gmina odzyskała mieszkanie od dłużnika, którego po eksmisji przekwaterowano do lokalu socjalnego. W tym roku przeprowadzono już sześć eksmisji lokatorów, którzy notorycznie nie płacili czynszu, niszczyli mienie, łamali zasady współżycia społecznego. Na przymusowe opuszczenie lokalu czeka jeszcze 59 następnych. MPGL sięga po takie środki tylko w ostateczności. Dłużnicy mają szansę odpracować zadłużenie, poprosić o rozłożenie należności na raty. Niewiele osób chce jednak korzystać z takich możliwości. W Świętochłowicach zadłużonych jest 2700 mieszkań komunalnych. W sumie to już ponad 40 mln zł. Za tę kwotę można byłoby wyremontować i podnieść standard większości budynków zarządzanych przez MPGL.
 
Mówi: Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic 
 
 
 
Mówi: Sabina Gerblich