Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Przygotowania do klasówki powstańczej

18 marca 2016 roku Muzeum Powstań Śląskich zaprasza na klasówkę powstańczą. Będą ją pisać uczniowie, politycy, naukowcy, dziennikarze, a także każdy kto tylko zechce sprawdzić swoją wiedzę (online). Udział w tym przedsięwzięciu zapowiedział także Feliks Korfanty, wnuk Wojciecha Korfantego. 
 
Maciej Fic z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego jest współautorem  zeszytu edukacyjnego „Powstania Śląskie i Plebiscyt”.  - To to efekt badań nad uczniami klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Sprawdzaliśmy jaki obraz powstań mają uczniowie na kartach swoich podręczników oraz co na ich temat wiedzą. To niestety wiedza stereotypowa, niepełna. Zeszyty mają zachęcić młodzież do głębszego zainteresowania się historią regionu – podkreślał naukowiec podczas  konferencji w Muzeum. 
 
Stanisław Faber, Śląski Kurator Oświaty wyraził  przekonanie, że klasówka powstańcza podobnie jak kiedyś powstania będzie się rozprzestrzeniać i w przyszłości pisać ją będą także osoby spoza województwa. – Pamiętam jak sześć lat temu z inicjatywy senator Krystyny Bochenek radio emitowało programy pt.  „Opowiedz mi o Korfantym”. Cieszyły się ogromnym odzewem i zainteresowaniem. Teraz też tak będzie - mówił kurator Faber. 
 
- Mamy już pierwszych chętnych do napisania klasówki. To oprócz prezydenta Świętochłowic Dawida Kostempskiego także europosłowie prof. Jerzy Buzek i Marek Plura – wyliczała Halina Bieda, dyrektor Muzeum Powstań Śląskich. Dodała, że do przyłączenia się do zabawy zaprasza wszystkich chętnych.  Jeszcze we wrześniu w Muzeum odbędą się pierwsze warsztaty mające przygotować młodzież do klasówki. 
 
Wiceprezydent Świętochłowic Stanisław Korman przypomniał, że za miesiąc Muzeum skończy rok.  
 
– To nie tylko muzeum multimedialne, ale też nowoczesne w formie przekazu. Wychodzi poza swoje mury, prowadzi działania związane z edukacją, współpracuje z uczelniami wyższymi – dodał. 
 

Do udziału w klasówce powstańczej zaprasza Feliks Korfanty : ZOBACZ
 
Mówi: Halina Bieda, dyrektor Muzeum Powstań Śląskich
 
 
Mówi: Stanisław Faber Śląski Kurator Oświaty