Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Kiljański w bibliotece

Miejską Bibliotekę Publiczną odwiedził Krzysztof Kiljański – piosenkarz popowy i jazzowy, zdobywca nagrody „Fryderyk 2005”. Wydał pięć studyjnych albumów: „In the Room”, „Barwy Kofty”, „Powrót”, „Duety” oraz najnowszy – „Przybora”, nagrany z grupą  The New Warsaw Trio.

Kiljański przyjechał specjalnie na zaproszenie Joachima Krzyka, dyrektora biblioteki oraz dyrygenta Świętochłowice Zespół Big Silesian Band. Artyści w piątkowy wieczór dali wspólny koncert w Cieszynie.

- To pierwsze z serii spotkań ze znanymi artystami w tym miejscu – podkreślił Joachim Krzyk.

Kiljański opowiadał o swojej przygodzie z muzyką, ojcu znamienitym akordeoniście, nielubianej szkole muzycznej i niechęci do występów w chórze.

- To właśnie dzięki ojcu pokochałem muzykę. Pamiętam jak w rodzinnym gronie wyjmował instrument i wygrywał na nim piękne folkowe dźwięki – opowiadał artysta.

Zaśpiewał też dla zgromadzonej publiczności piękną rosyjską pieśń ludową „Czeremcha”.

Krzysztof Kiljański muzykował w bibliotece wraz z zespołem integracyjnym „Tolerancja”.  Jego skład tworzą podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Świętochłowicach oraz ich terapeuci – profesjonalni muzycy. Grają na pograniczu rocka i bluesa. Skutecznie realizują założenia szeroko rozumianej rehabilitacji, łamią mity i stereotypy względem niepełnosprawności. Współpracują z zespołem Whiskey River, z którym nagrali dwie płyty: „Zaśpiewajmy kolędę” i „Żeby życie było kolorowe”. W 2009 roku nagrali też samodzielny album: „Wszystko jest OK”.