Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Jubileusz kościoła

Mija 125. rocznica poświęcenia kościoła. Św. Apostołów Piotra i Pawła. Z tej okazji w niedzielę, 25 września odprawiona została msza święta. Uroczystościom przewodniczył ks. abp. Wiktor Skworc. 
 
W jubileuszowej mszy świetej wzięły udział m.in. władze miejskie, radni, księża ze świętochłowickich parafii i inni goście.  
 
Historia kościoła jest niezwykła. W 1884 roku w kopalni „Niemcy” (później „Polska”) doszło do katastrofy górniczej. Do jej wnętrza wdarła się woda, która niszczyła wszystko co napotkała na swojej drodze i odcięła od świata 43 górników. Schowali się oni w dwóch zawaliskach. Szybko skończyły im się zapasy jedzenia. W trzecim dniu przy dogasającej lampie, napisali list, zawierający ich ostatnie życzenie. Czwartego dnia głód odebrał im resztki sił. Ich jedyną nadzieją była modlitwa. 
 
W tym czasie na powierzchni trwała akcja ratownicza. Rozpoczęto ją od budowania tam, mimo to  zebrana masa wód zdołała je przerwać i ponownie wedrzeć się do wnętrza kopalni. Szyb "Zimol" po trzech dniach udało się osuszyć. Nową przeszkodą była jednak warstwa szlamu. Zdecydowano o przerwaniu poszukiwań i zamurowaniu kopalni. Na prośbę ks. Józefa Michalskiego akcję ratowniczą przedłużono o jeden dzień, dzięki czemu górnicy zostali uratowani. 
 
Ocaleni zwrócili się z pismem do króla pruskiego Wilhelma I o udzielenie dotacji na wybudowanie kościoła dziękczynnego w Świętochłowicach. 
 
20 października 1889 roku odbyło się poświęcenie kamienia węgielnego. Wybudowany kościół 29 września 1891 roku został poświęcony przez ks. Dziekana Józefa Michalskiego, Proboszcza parafii Lipiny.