Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

INDUSTRIADA pod wieżami

Święto Szlaku Zabytków Techniki po raz pierwszy zawita do Świętochłowic. 14 czerwca 2014r. INDUSTRIADA zostanie zorganizowana u podnóża dwóch, zabytkowych wież wyciągowych pozostałych po kopalni „Polska”. To ostatnia szansa, aby zobaczyć te budowle w surowym stanie. Jeszcze w tym roku rozpocznie się proces ich ratowania, zmieni się także otoczenie.

Świętochłowickie wieże wyciągowe nie mają jeszcze swojego miejsca na Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego. W tym roku zostały, jednak zaproszone do wzięcia udziału w obchodach jego święta, czyli popularnej INDUSTRIADZIE.

Przygotowane atrakcje z pewnością ucieszą miłośników zabytków techniki. 14 czerwca 2014 roku na terenie byłej kopalni „Polska” będzie można m.in. wysłuchać prelekcji historycznej, uczestniczyć w koncercie zespołów VOLARE i DE JA VU, a także obejrzeć spektakl „Szczęść Boże”. Gdy zajdzie słońce wieże zostaną podświetlone. Chwilę później rozpocznie się niezwykły pokazu laserowy – Music on laser.

Kopalnia „Deutschland” powstała w latach 1870-73, jako własność księcia Gwidona Henckel von Donnersmarck ze Świerklańca. W roku 1937 zmieniła nazwę na KWK „Polska”. Z kolei w 1996 roku została połączona z kopalnią „Nowy Wirek”. Obie funkcjonowały pod wspólną nazwą „Polska-Wirek”. Równocześnie podjęto decyzje o likwidacji dawnej kopalni „Polska”, którą zakończono w roku 2000. Po historycznym zakładzie pozostały jedynie dwie wieże wyciągowe szybów I i II. Obiekty zostały wpisane do rejestru zabytków województwa śląskiego w 2004 roku.

Wieża wyciągowa szybu I
Wieżę basztową o stalowej konstrukcji wypełnionej cegłą zbudowano w 1908 roku z elementów wyprodukowanych przez Wilhelmshutte Waldenburg. Jej sercem jest elektryczna maszyna wyciągowa z 1908 r. Wieża ma 29,7 m wysokości.

Wieża wyciągowa szybu II
Wieża dwuzastrzałowa tzw. kozłowa o konstrukcji stalowej, nitowanej powstał w latach 1889-1891 w Wilhelmshutte Waldenburg. Koła linowe zostały umieszczone na wysokości 19,18 m, a ich średnica wynosi 4,1 m.

- Zabytkowe wieże wyciągowe dawnej kopalni „Polska” zaliczają się do najstarszych w kraju. Każda z nich reprezentuje odmienny typ zarówno konstrukcji, jak i techniki wydobywczej. Starsza wieża - kozłowa obsługiwana była przez maszyny parowe, zaś wieżę basztową z 1908 r. zaprojektowano z myślą o zastosowaniu nowoczesnej maszyny elektrycznej. Są one zatem świadectwem rozwoju konstrukcji kopalnianych wież wyciągowych, a zarazem postępu techniki wydobywczej w górnictwie. Widoczny z daleka, niespotykany gdzie indziej, zespół potężnych konstrukcji ma ponadto wyjątkowe walory estetyczne i krajobrazowe - mówi Barbara Josińska, zastępca naczelnika Wydziału Architektury i Gospodarki Przestrzennej Urzędu Miasta w Świętochowicach. 

Zobacz plakat: INDUSTRIADA 2014 w Świętochłowicach

Czytaj: Miasto uratuje zabytkowe wieże