Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Industriada 2018 pod Wieżami KWK Polska

Na terenie kompleksu Wieże KWK Polska w Świętochłowicach odbył się największy festiwal dziedzictwa przemysłowego w naszej części Europy, czyli święto Szlaku Zabytków Techniki. Tegoroczna Industriada w naszym mieście przeniosła wszystkich uczestników w klimat okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Rodzinny piknik, animacje dla dzieci, występy arystyczne, gry, zabawy i sporo konkursów - to wszystko czekało na mieszkańców Świętochłowic pod Wieżami KWK Polska. Odbyły się także warsztaty tworzenia industrialnych pocztówek świętochłowickich, najlepsze z nich zostały nagrodzone. Wybrano też najpiękniejsze kosze piknikowe. Zorganizowano  pokaz mody strojów z okresu międzywojennego, odbył się także konkurs na stworzenie najlepszej stylizacji z tych czasów.

Industriada na terenie kompleksu Wieże KWK Polska odbywa się już od kilku lat, organizowano ją tu zanim obiekt został odrestaurowany. 30 czerwca miną trzy lata od oficjalnego otwarcia kompleksu. Wcześniej obiekt niszczał i zamieniał się w ruinę. Dzięki pozyskaniu środków unijnych wieże dawnej kopalni Polska odzyskały blask. Dzisiaj są symbolem naszej przemysłowej przeszłości i wizytówką Świętochłowic.

 - Wieże KWK Polska z niszczejącego obiektu przeobraziliśmy w miejsce, które żyje przez cały rok i ma sporo do zaoferowania zarówno młodszym, jak i starszym gościom. Są symbolem Świętochłowic i najlepszym przykładem, że w rozwijającym się mieście zawsze warto pamiętać o jego przemysłowych tradycjach i górniczej przeszłości - mówi Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.

Miejsce to jest chętnie odwiedzane zarówno przez świętochłowiczan, jak i turystów z całego świata. Do tej pory obiekt gościł już ponad 25 tysięcy osób, m.in. z Niemiec, Ukrainy czy Brazylii. Coraz cześciej mlode pary wybierają Wieże KWK Polska jako miejsce swojego ślubu. Takich uroczystych ceremonii było tu już sześć, kolejny ślub zaplanowano jeszcze w tym roku. Odbywają się tu także profesjonalne sesje fotograficzne.

Kompleks stał się kolejnym wyrazistym punktem na kulturalnej mapie zarówno miasta, jak i całego regionu. Regularnie spotykają się tutaj świętochłowiccy seniorzy, którzy w każdy wtorek wspólnie śpiewają, rozmawiają i spotykają się z ciekawymi osobistościami. W czwartki natomiast organizowane są wernisaże, koncerty, spotkania autorskie, które cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców.