Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Goście z Ukrainy

Trzynastoosobowa grupa młodzieży w wieku gimnazjalnym z obwodu dniepropietrowskiego w południowo-wschodniej części Ukrainy przyjechała do Polski na zaproszenie władz miasta. Spędzi dwa tygodnie wraz z rówieśnikami ze Świętochłowic.

- Cieszę się, że uczniowie z Dniepropietrowska mogą nawiązać kontakt z tutejszą młodzieżą, poznać waszą kulturę i odwiedzić ciekawe miejsca – mówi opiekunka grupy Iryna Degtyarova z Dniepropietrowskiej Rady Młodych Naukowców.

Młodzi goście są bardzo zadowoleni z przyjazdu i z Polską chcieliby związać swoją przyszłość.

- Bardzo mi się tutaj podoba. Chciałabym w przyszłości studiować w waszym kraju, tak jak mój brat i kuzyn - podkreśliła 15-letnia Polina Bilichenko

Jutro goście spotkają się z prezydentem Dawidem Kostempskim i zwiedzą budynek urzędu oraz miasto, w tym multimedialne Muzeum Powstań Śląskich, Wieże KWK Polska i Centrum Kultury Śląskiej.

Ten projekt nosi nazwę „Wizyta Młodzieży z Ukrainy Szansą na Wspólną Przyszłość - Świętochłowice 2015” i jest współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej (dotacja 45 tys. zł).

W jego ramach młodzi ludzie będą poznawać nasze miasto i województwo. Odwiedzą też Kraków. Przede wszystkim zaś będą się integrować z polskimi rówieśnikami, uczestniczyć w warsztatach, uczyć się budowania obywatelskiego społeczeństwa. Będzie też czas na relaks, wspólne gotowanie i sportowe zmagania.