Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Goście z Ukrainy - podsumowanie wizyty

Przez dwa tygodnie w mieście gościła grupa młodzieży z Dniepropietrowska. Wraz z rówieśnikami ze Świętochłowic zwiedzali region i miasto, uczyli się, bawili i integrowali.

Po powrocie do domu młodzi mieszkańcy Ukrainy dzielili się wspomnieniami i zachwycali się naszym województwem i miastem. Także ich nowi koledzy ze Świętochłowic twierdzą, że miło spędzili czas i sporo się nauczyli.

- Cieszę się, że miałam okazję zaprzyjaźnić się z młodzieżą z Ukrainy. Teraz często piszemy do siebie wiadomości na FB i wspominamy wspólnie spędzone chwile. Porozumiewaliśmy się w językach angielskim i polskim, a czasem na migi. Nasi nowi koledzy byli bardzo spontaniczni i bezpośredni. Byli ciekawi tego jakie mamy pasje i jak wygląda życie w Polsce. Mam nadzieję, że w przyszłości uda nam się ich odwiedzić - mówiła Aleksandra Kwiecień. 

- Podobało mi się, że wspólnie z gimnazjalistami z obwodu dniepropietrowskiego graliśmy w piłkę nożną w OSiR „Skałka”. Najwięcej czasu spędziłem z 15-letnim Vladem, z którym dzieliłem swoją pasję do sportu. Uczyliśmy ukraińskich przyjaciół języka polskiego, a oni nas rosyjskiego i ukraińskiego. Połączyły nas podobne zainteresowania i chęć poznania z pozoru obcej kultury - przekonuje Krzysztof Rogala.

- To były bardzo mile spędzone dwa tygodnie. Z chęcią wzięłabym udział w takim przedsięwzięciu po raz drugi. Goście byli pod wrażeniem Świętochłowic. Najbardziej podobało im się Muzeum Powstań Śląskich i Wieże KWK Polska. Kiedy nadszedł czas pożegnań na twarzach wielu pojawiły się łzy. Jestem pewna, że z moją ukraińską przyjaciółką Olhą będę utrzymywała kontakt przez długi czas - zapewnia Magdalena Wróbel. 

Projekt w ramach którego przyjechali goście z Ukrainy nosi nazwę „Wizyta Młodzieży z Ukrainy Szansą na Wspólną Przyszłość - Świętochłowice 2015 " i jest współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Uczestnicy projektu w ukraińskiej telewizji