Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Gmina Ekoinnowacji

„Gmina Ekoinnowacji” taką statuetkę otrzymał w Senacie w imieniu naszego samorządu Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic. Gmina została nagrodzona za rewitalizację kąpieliska na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji „Skałka”, które tylko tego lata odwiedziło niemal 76 tysięcy osób.

- To bardzo cenna nagroda, bo pokazuje jak ważna jest dla nas ekologia i że działając na jej korzyść sięgamy po najnowsze rozwiązania technologiczne. Na „Skałce” w ostatnich latach nastąpiła ogromna zmiana. Stała się dla świętochłowiczan ulubionym miejscem spotkań, relaksu i uprawiania sportu. Sam basen ściąga do nas gości także z okolicznych miast. Jest jednym z najnowocześniejszych i najładniejszych obiektów tego typu w województwie śląskim – podkreśla prezydent Dawid Kostempski.

Uzasadnienie przyznania miastu nagrody brzmiało: „za rewitalizację kąpieliska miejskiego w technologii stawu naturalnego z zastosowaniem biologicznego (hydrobotanicznego) systemu oczyszczania wody bez stosowania chemicznych środków dezynfekcyjnych, jak również zastosowanie instalacji solarnych i pomp ciepła do podgrzewania wody basenowej i użytkowej”. 

W sumie w Senacie wręczono statuetki 20 laureatom konkursu „Gmina Ekoinnowacji”.  Wyróżnionych zostało dodatkowych siedem gmin.

- Samorządy są mentalnie przygotowane do wdrożenia ekoinnowacji, widać tu wyraźny postęp. Problemem oczywiście są pieniądze – podkreśliła prof. Jadwiga Rotnicka, przewodnicząca senackiej Komisji Środowiska.

Oprócz Świętochłowic z terenu województwa śląskiego statuetkę otrzymały jeszcze jedynie Pietrowice Wielkie. Nagrodzono je za wyposażenie mieszkańców gminy w przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków.

Konkurs adresowany do samorządów gminnych prowadzony był przez Fundację Promocji Gmin Polskich.  Jego przedmiotem były konkretne przedsięwzięcia organizacyjne lub inwestycyjne zrealizowane z kluczowym udziałem gminnej jednostki samorządu terytorialnego, które wyróżniały się innowacyjnością ekologiczną w: gospodarce energetycznej, gospodarce odpadami komunalnymi, gospodarce wodno-ściekowej, transporcie i komunikacji, zagospodarowaniu przestrzeni i zieleni, infrastrukturze komunalnej. Partnerem konkursu był Serwis Samorządowy PAP.