Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Film "Gwiazdy" powstaje na Skałce

Jan Banaś – legenda śląskiej piłki nożnej, piłkarz reprezentacji Polski, zdobywca jednego z dwóch goli w pamiętnym meczu z Anglią  w 1973 roku w chorzowskim „kotle czarownic”. Dzisiaj, 30 września na stadionie w OSiR „Skałka” kręcone są zdjęcia do filmu o nim. Jak zapewnia reżyser Jan Kidawa-Błoński, obiekt przy ul. Bytomskiej w Świętochłowicach zagra w „Gwiazdach” aż cztery stadiony!

W rolę Jana Banasia – „orła Górskiego” – wcieli się młody aktor Mateusz Kościukiewicz. Jest znany z filmów „ Wszystko co kocham”, „Baczyński”, „Matka Teresa od kotów” i „Wałęsa. Człowiek z nadziei”.

- To nie jest pierwszy raz, kiedy Jan Kidawa-Błoński kręci film w Świętochłowicach. W naszym mieście powstały także zdjęcia do „Skazanego na bluesa”. W ten sposób uwieczniana jest nasza historyczna architektura, dawny urok miejsc, o które już coraz trudniej na Śląsku – podkreśla Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.

Jednak filmowcy miastem interesowali się też wcześniej. W 1962 roku Ewa i Cesław Petelscy nakręcili tutaj film „Czarne Skrzydła”. Z kolei Kazimierz Kutz pojawił się z kamerą dwukrotnie, reżyserując „Sól ziemi czarnej” i „Perłę w koronie”. Na potrzeby pierwszego filmu z 1970 roku na terenie robotniczej osady Martynszacht specjalnie zbudowano imitację wieży ciśnień z Katowic. Została zburzona zaraz po zakończeniu zdjęć.

Mało kto dzisiaj już pamięta, że w 1990 roku świętochłowickie Lipiny zagrały francuskie górnicze miasteczko w filmie Erica Barbiera  "Le brasier" (Zarzewie).

Kolejnym reżyserem, który pojawił się w Lipinach był Adam Sikora. W 2006 roku nakręcił film dokumentalny "Boże ciało". Pięć lat później powrócił do Świętochłowic, by z Ingmarem Villqistem zrobić ujęcia do filmu" Ewa".

W Świętochłowicach gościł też  Jan Englert. W 1975 roku na terenie byłej kopalni Śląsk w Chropaczowie kręcone były sceny do filmu "Doktor Judym".

„Gwiazdy” Jana Kidawy-Błońskiego opowiedzą historię znakomitego piłkarza o polsko-niemieckich korzeniach, który walczy o spełnienie swoich marzeń i próbuje dostać się do drużyny „orłów Górskiego”. Fascynujące losy Banasia toczą się jednak z dala od boiska piłkarskiego. Zakochany przez całe życie w jednej kobiecie, walczy o nią ze swoim przyjacielem, a równocześnie rywalem, Ginterem (Sebastian Fabijański). „Gwiazdy” to opowieść o wielkiej i niespełnionej miłości trójki młodych ludzi, rozdartych między swymi namiętnościami, pragnieniami i ambicjami.

Jan Kidawa-Błoński podkreśla, że gdy słyszymy hasło „Polski futbol w latach 70.” mamy przed oczami złoty okres w historii polskiej piłki. Przypominamy sobie wówczas nazwiska bohaterów z tamtych lat: Włodzimierza Lubańskiego, Kazimierza Deynę, Jana Tomaszewskiego, Grzegorza Latę. Mało kto pamięta jednak o filarze kadry Kazimierza Górskiego – Janie Banasiu.

- To właśnie prawoskrzydłowy, który strzelił Anglikom bramkę w arcyważnym spotkaniu eliminacji do mundialu w 1974 roku, będzie bohaterem mojego filmu – podsumowuje Jan Kidawa-Błoński.