Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Europejskie Dni Dziedzictwa 2016

10 i 11 września zostaną zorganizowane Europejskie Dni Dziedzictwa. Z tej okazji w naszym mieście przygotowano kilka ciekawych wydarzeń. Wśród nich m.in. lekcje muzealne i wycieczka rowerowa. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Muzeum Powstań Śląskich zaprasza na „Duchowe spotkanie w przestrzeni Muzeum”. Program na sobotę i niedzielę:
12.00 – 16.00 – planszowa gra edukacyjna „Gramy w Powstania”
12.00 – Śląskie zwyczaje i tradycje na początku XIX w.
13.30 – Walka o polski Śląsk 1919-1921
15.00 – Gewery i handgranaty, czyli o wyposażeniu Powstańców Śląskich słów kilka…
 
W oba dni będzie można wybrać się również na wycieczkę rowerową „Śladami Donnersmarcków w Świętochłowicach”. Początek o godzinie 12:00 na parkingu przed Muzeum. Nie zabraknie konkursu z nagrodami.
 
Trasa przejazdu: Muzeum Powstań Śląskich – Kościół Ewangelicko-Augsburski św. Jana Chrzciciela –budynek Zarządu Kopalń  i Hut – Park w Piaśnikach (budynek Generalnej Dyrekcji Spółki dla Górnictwa i Hutnictwa, tzw. „Zameczek”) – Szpital w Piaśnikach (dawniej Szpital Spółki dla Górnictwa i Hutnictwa) –Lipiny (dawna Huta Cynku „Silesia”) – Arcelor Mittal Poland (dawna Huta Falva, później Huta Florian) -Wieże KWK Polska.
 
Na 10 września zaplanowano też spacer śladami Marii Dulcissimy-Hoffmann. Start o godzinie 10:00 spod bramy cmentarza w Nowym Bytomiu przy ul. Chorzowskiej. Około 11:00 uczestnicy dotrą do Gimnazjum nr 5 w Świętochłowicach przy ul. Wojska Polskiego 75. W szkole prelekcja i film o życiorysie M. Dulcissimy-Hoffmann.
 
Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. W tym roku hasło przewodnie brzmi „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią”.