Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Dzieci z Ukrainy odwiedziły Urząd

Zwiedzają, uczą się, odpoczywają – trzynastoosobowa grupa młodzieży z obwodu dniepropietrowskiego w południowo-wschodniej części Ukrainy od dwóch dni jest w Świętochłowicach. Goście spotkali się z prezydentem Dawidem Kostempskim i zwiedzili Wieże KWK Polska, Muzeum Powstań Śląskich, Skałkę.
 
- To fantastyczne, że tutaj przyjechaliśmy. Jesteśmy szczęśliwi, że możemy poznać to miasto i region. To już trzecia wizyta. Wcześniej byli tutaj nasi specjaliści od zarządzania kryzysowego. Podpisaliśmy też umowę o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Śląskim a Uniwersytetem Dniepropietrowskim. Przyjazd młodzieży to kolejny etap w budowaniu współpracy – podkreślała Iryna Degtyarowa, opiekunka grupy i członkini Rady Młodych Naukowców. 
 
Goście z Ukrainy wraz z rówieśnikami ze Świętochłowic zasiedli w ławach Rady Miejskiej. Wysłuchali informacji na temat miasta, jego historii, obecnych atrakcji. 
 
-  Nasi goście mogą w Świętochłowicach odpocząć od tego, co dzieje się w ich kraju, od tej niemal wojennej atmosfery. Chcemy kontynuować tę współpracę. Ważne jest, aby wzajemnie się poznawać, wymieniać doświadczeniami. Cieszy mnie, że nasza młodzież zyskała nowych przyjaciół – podkreślił prezydent Dawid Kostempski.
 
Projekt w ramach którego przyjechali goście z Ukrainy nosi nazwę „Wizyta Młodzieży z Ukrainy Szansą na Wspólną Przyszłość - Świętochłowice 2015 " i jest współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej (dotacja 45 tys. zł). Goście wraz z rówieśnikami ze Świętochłowic będą poznawali nasze miasto i województwo. Odwiedzą też Kraków. Będą też uczestniczyć w warsztatach, uczyć się budowania obywatelskiego społeczeństwa.