Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych

Ponad trzysta osób wzięło udział w obchodach „Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych”. Młodzieżowy Dom Kultury gościł osoby niepełnosprawne, opiekunów i organizacje wspierające ich działania. Obok przedstawicieli miejskich jednostek zjawił się poseł do Parlamentu Europejskiego Marek Plura.

-Ten dzień jest podsumowaniem naszej całorocznej pracy. Pamiętajmy o niepełnosprawnych nie tylko od święta i ich nie dyskryminujmy, bo każdego z nas może spotkać podobny los – mówi Norbert Brzózka, pełnomocnik ds. Osób Niepełnosprawnych.

W ramach uroczystości odbyła się spartakiada: sześć konkurencji dostosowanych do możliwości uczestników. Próbowali sił w rzucaniu piłką do kosza, strzelali gole i układali puzzle.

-Z roku na rok osiągam coraz to lepsze wyniki w tych konkurencjach. Tutaj czuję się swobodnie, mam obok siebie znajomych rozumiejących moje problemy. Akceptacja jest nam bardzo potrzebna – komentuje Janusz Morawiec z Chropaczowa.

Spotkanie zorganizowali Dom Pomocy Społecznej „Złota Jesień”, Centrum Integracji  Społecznej, Powiatowy Urząd Pracy oraz Ośrodek Pomocy Społecznej.

Warto przypomnieć, że zgodnie z wynikami Narodowego Spisu Powszechnego z 2002 roku, liczba osób niepełnosprawnych wynosi w Polsce blisko 5,5 mln, co stanowi 14,3% ogółu mieszkańców.