Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Dwie wieże - postępy prac

Postępują prace związane z rewitalizacją dwóch zabytkowych wież wyciągowych po kopalni „Polska”.  

Przypomnijmy, że  u ich podnóża powstaje nowoczesny kompleks, który będzie pełnił funkcje kulturalne i rekreacyjne. Znajdzie się tutaj ekspozycja związana z wydobyciem węgla oraz antresola widokowa w wieży basztowej. Strefy wokół wież zostaną połączone ścieżką dydaktyczną: labirynt poprowadzi przez wodę, ziemię, powietrze, stal i drewno, czyli żywioły i materiały związane z pracą pod ziemią.

Obecnie w miejscu tym prowadzone są prace polegające m.in. na  czyszczeniu konstrukcji stalowej obu obiektów, które zabezpieczane są farbami antykorozyjnymi i powłokami renowacyjnymi. Ponadto w wieży basztowej prowadzone są prace konserwatorskie ścian szkieletowych, oraz trwa adaptacja przestrzeni, w której niegdyś znajdowała się maszyna wyciągowa, na cele widokowe i muzealne.   

Wykonano także konstrukcję stalową budynku zaplecza, jego ściany murowe zewnętrzne i wewnętrzne. W 70 proc. jest gotowa instalacja sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Obecnie powstają elementy zagospodarowania terenu takie jak schody, pochylnie, ogrodzenie, a także części labiryntu.

Rozpoczęła się budowa tzw. trzonu komunikacyjnego, czyli klatki schodowej oraz szybu windowego prowadzących na tarasy widokowe w wieży basztowej. Prace w tym zakresie prowadzone są na wysokości 17 metrów licząc od poziomu terenu.