Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Drugie urodziny Muzeum

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach ma już dwa lata. W tym czasie odwiedziło je ok. 50 tys. zwiedzających. Przyciąga ich wyjątkowa, multimedialna ekspozycja, ale także szereg interesujących wydarzeń. Placówka mieszcząca się w zabytkowym budynku otrzymała wiele prestiżowych nagród. 
 
Wczoraj z okazji drugich urodzin w Muzeum Powstań Śląskich udostępniona została nowa przestrzeń ekspozycyjna opowiadająca o plebiscytach w Europie po I wojnie światowej. Odbyła się także promocja książki „Śląski powstaniec – barwa i znak” oraz drugiego tomu „Almanachu Powstańczego”. Urodziny były także okazją do otwarcia Punktu Informacyjnego o mieście. Zwieńczeniem był występ Dariusza Kordka.  
 
Od początku działalności muzeum urozmaica ofertę kulturalną miasta. Dużą popularnością cieszyły się m.in. Noc Muzeów, Świętochłowickie Spotkania Uniwersyteckie, Dni Funduszy Europejskich, Obchody 95. rocznicy III Powstania Śląskiego. Placówka była także inicjatorem pierwszej Klasówki Powstańczej. W Sali Sejmu Śląskiego napisało ją 50 polityków, dziennikarzy i artystów. Przystąpiło do niej również kilka tysięcy uczniów w prawie 200 szkołach województwa śląskiego. 
 
Muzeum przyznano wiele ważnych wyróżnień, m.in. Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku 2014 w kategorii „wystawy”,  Wydarzenie Historyczne Roku 2014, Marka-Śląskie w kategorii „Dziedzictwo Kulturowe Regionu” oraz Modernizacja Roku 2014.
 
Muzeum Powstań Śląskich powstało w 2014 roku w zabytkowym budynku przy ul. Polaka 1. Prezentuje nowoczesną, multimedialną ekspozycję. Zgromadzone oryginały i repliki broni, dokumentów, materiałów propagandowych i innych bezcennych eksponatów zostały połączone z multimediami. W rzeczywistość tamtych lat wprowadza fabularyzowany film „Franek” z udziałem m.in. Franciszka Pieczki, Mariana Dziędziela i Krzysztofa Respondka. Zrekonstruowane ulice, pojazdy oraz różnorodne wnętrza są znakomitym uzupełnieniem.