Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Derby artystyczne - przedpremierowa wystawa

Aż 120 prac malarskich, wykonanych przez 67 artystów z sześciu województw. Pod Wieżami KWK Polska odbyła się konferencja podsumowująca przedpremierową wystawę drugiej edycji „Derbów Artystycznych”. Ekspozycję zatytułowaną  „Kobieta oczami artysty” & „Barwy rzeczywistości” mogliśmy podziwiać od 10 do 18 września w Centrum Kultury Śląskiej na Zgodzie i pod Wieżami KWK Polska.

- Derby artystyczne to największe jak do tej pory wydarzenie kulturalne  w Wieżach KWK Polska. Cieszę się, że wystawa prac najlepszych śląskich i małopolskich artystów jest prezentowana właśnie w tym postindustrialnym obiekcie, który działa przecież zaledwie od trzech miesięcy – podkreślił Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.

Dodał, że to derby łączące malarzy dwóch odmiennych środowisk artystycznych to  kolejny etap budowania supermetropolii „Krakowice”.  – Rozpoczęta przez marszałków obu województw idea to nie tylko pozyskiwanie środków unijnych na wspólne inwestycje, ale jak widać także kultura – mówił prezydent Kostempski.

Część dzieł prezentowanych w najznamienitszych galeriach świata, na co dzień znajduje się  w prywatnych kolekcjach. Światło dzienne ujrzały prace Dariusza Ślusarskiego, Marzeny Naliwajko (pseudonim Pola Minster), Damiana Lechoszesta, Rafała Olbińskiego i Ryszarda Kalamarza.

-Namalowanie obrazu zajmuje mi średnio kilka tygodni, choć nad jednym z nich pracowałem rok – mówi Dariusz Ślusarski, który swoje dzieła pokazywał w Londynie, Berlinie, Kopenhadze, Warszawie i Krakowie.

W kolejnych dniach obrazy będzie można oglądać w galerii Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej (CINiBA) w Katowicach i Muzeum Miejskim w Siemianowicach Śląskich.

Program „Derby Artystyczne’ 2014 – Śląsk & Małopolska” ma na celu integrację środowiska artystycznego i twórców różnych środowisk.

Mówi : Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic ( fragmenty wypowiedzi z konferencji prasowej)

Mówi: Justyna Filipczyk, prezes Centrum Art Plus w Krakowie