Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Chińczycy w Świętochłowicach

 W Urzędzie Miejskim gościła dzisiaj delegacja z  miasta Tai’an w Chinach. Rozmawiano na temat wzajemnych relacji w kontekście przygotowanego porozumienia o współpracy, które podpisane będzie w Chinach we wrześniu br. W spotkaniu wzięli udział  m.in. Li Hu - wicemer miasta Tai’an, Zhu Yuchun - sekretarz prefektury Tai’an, Feng Jun - dyrektor generalny ds. ekonomicznych i współpracy zagranicznej miasta Tai’an.  Władze Świętochłowic reprezentowali zastępcy prezydenta miasta Aleksandra Skowronek i Bartosz Karcz oraz Marek Palka przewodniczący Rady Miejskiej.

Dokument o współpracy określa zasady i pola przyszłych działań, przede wszystkim w sferze gospodarki, inwestycji, kultury. - Zastanawiamy się nad możliwością współpracy m.in. w zakresie produkcji  maszyn i urządzeń oraz części zamiennych do nich, a także w kwestii ochrony środowiska – wyjaśniał Li Hu - wicemer miasta Tai’an, który w imieniu mera Tai’an przekazał zaproszenie do złożenia wizyty w tym mieście oraz do nawiązania partnerskiej współpracy. - Mamy nadzieję, że nasze tereny inwestycje, które położone są w atrakcyjnym miejscu przy DTŚ i w przyszłym roku włączone zostaną w katowicką strefę ekonomiczną, będą ciekawe dla tamtejszych przedsiębiorców – mówiła Aleksandra Skowronek zastępca prezydenta Świętochłowic.

Warto wspomnieć, że już we wrześniu przedstawiciele władz miasta oraz  przedsiębiorcy ze Świętochłowic wyjadą z misją gospodarczą do miasta  Tai’an, gdzie spotkają się z miejscowymi władzami i biznesmenami, którzy mogliby być zainteresowani inwestowaniem w naszym mieście. Miasto Tai’an jest znaczącym ośrodkiem przemysłowym w Chinach. Prosperują tam setki dużych przedsiębiorstw z różnych branż przemysłu. Działa ponad 100 firm z branży mechaniczno-elektrycznej, rozwija się także przemysł wydobywczy. Funkcjonują kopalnie węgla kamiennego, z których rocznie wydobywa się 26 milionów ton kruszcu. Są też przedsiębiorstwa działające w obszarze metalurgii, które produkują rury, elementy kanalizacji i inne materiały metalowe, firmy produkujące materiały budowlane, a wśród nich np. cement i płyty kartonowo - gipsowe. Nie bez znaczenia jest także obecność w tym mieście ponad 50 dużych przedsiębiorstw chemicznych, wytwarzających m.in. kosmetyki i środki czystości. Inną ważną branżą obecną w Tai’an jest również przemysł włókienniczy.