Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Wolontariusze dzieciom

Ruszyła pierwsza polska edycja międzynarodowego programu wolontariatu ArcelorMittal.  Pracownicy ArcelorMittal z Senegalu, Maroka, Argentyny, Brazylii, Kanady oraz wielu innych krajów przyjechali do Świętochłowic, aby wziąć udział w tygodniowym programie wolontariatu, organizowanym po raz pierwszy w Polsce.

Wolontariusze stworzą biblioteczki w trzech placówkach wsparcia dziennego prowadzonych przez Towarzystwo Przyjaciół Heiloo i wyposażą je w meble, mapy, książki i sprzęt multimedialny. Z kolei podopieczni ośrodka, biorąc udział w pracach, będą mieli możliwość poznania kultury innych krajów.    

- Cieszymy się,  że ArcelorMittal do realizacji tego projektu wybrał placówki wsparcia dziennego prowadzone przez nasze stowarzyszenie - mówi radna Zofia Pogoda, przewodnicząca Towarzystwa Przyjaciół Heiloo.

W ramach programu Solidarity Holidays pracownicy ArcelorMittal na całym świecie mogą dobrowolnie wykorzystać tydzień swojego urlopu na bezpłatny udział w wybranym projekcie wolontariatu. Grupa 10 pracowników z całego świata przyjechała do Świętochłowic, aby poznać podopiecznych Towarzystwa Przyjaciół Heiloo i opowiedzieć im o kulturze krajów, z których pochodzą. Ponadto zbudują i wyposażą biblioteki w trzech placówkach wsparcia dziennego, z których korzystać będą dzieci i młodzież pochodzące z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz borykających się z różnymi problemami. W projekcie weźmie udział około 60 wychowanków świetlic w wieku 7-18 lat. Program finansowany jest całkowicie przez firmę ArcelorMittal.

- W 2013 roku rozpoczęliśmy współpracę z firmą ArcelorMittal Poland. Pracownicy zorganizowali wówczas w naszych placówkach mikołajkowe konkursy i zabawy, a także wręczyli naszym podopiecznym wspaniałe paczki. Nie zapomnieli o nich także przy okazji dnia wolontariatu pracowniczego, kiedy to wzięli udział w zajęciach plastycznych, pracując razem z dziećmi i tworząc ozdoby świąteczne, które pokazywaliśmy na Kiermaszu Lipińskim. Jestem przekonana, że rozpoczynający się dzisiaj program będzie dla naszych dzieci wspaniałą przygodą, która wzbudzi w nich ciekawość poznawania świata, a także otworzy je na innych ludzi i kultury – powiedziała Aneta Mstowska-Tkacz, kierownik placówek wsparcia dziennego.

- Dla uczestników programu przygotowaliśmy wiele atrakcji, takich jak, m.in. zwiedzanie stalowni czy wycieczkę do Krakowa. Najważniejsze jednak, że wolontariusze podzielą się z dziećmi cząstką siebie – zapoznają je bowiem z tradycjami, muzyką, kuchnią i wieloma innymi aspektami swojej rodzimej kultury. Podopieczni stowarzyszenia raczej nie mają możliwości podróżowania po świecie, więc spotkania te będą tym cenniejsze i bogatsze dla nich.” – powiedziała Karolina Muza, szef Zespołu Odpowiedzialności Biznesu ArcelorMittal Poland.      

Rozpoczynający się program potrwa do końca tygodnia. Uroczyste przekazanie bibliotek nastąpi w piątek.

Do tej pory ok. 240 wolontariuszy ArcelorMittal wzięło udział w 26 projektach realizowanych w 15 krajach. Na ten rok przewidziano realizację 9 projektów, m.in. w Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Liberii, RPA i w Polsce.

Warto przypomnieć, że świętochłowicki zakład ArcellorMittal otrzymał w tym roku nagrodę „Zasłużony dla miasta Świętochłowice”, To szczególne wyróżnienie przyznane zostało przez prezydenta miasta  za doposażanie placówek oświatowych, wsparcie działalności organizacji pozarządowych i współorganizację wydarzeń kulturalnych.