Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Bezrobotni uczą się zawodu

W ciągu dwóch lat 75 bezrobotnych osób z naszego miasta nauczy się zawodu. Łącznie na ten projekt otrzymaliśmy ponad milion złotych środków unijnych. Pierwsze zajęcia w Centrum Integracji Społecznej właśnie się rozpoczęły. Uczestnicy szkolą się w trzech grupach: krawieckiej, utrzymania terenów zielonych i remontowo-budowlanej.

Panie pod okiem trenera zawodu uczą się krawiectwa. Od ponad tygodnia ćwiczą pierwsze ściegi. Po zakończonym kursie będą umiały szyć i dokonywać przeróbek krawieckich. – Uczestniczki mają być przygotowane do pracy w zakładach odzieżowych, które szyją pościel. Kurs trwa sześć miesięcy i zakończony zostanie sprawdzeniem ich umiejętności - mówi Dorota Sadlak, instruktor nauki zawodu w pracowni krawieckiej. Panowie uczą się budowlanki, a także prac przy zieleni. Posiądą umiejętności związane m.in. z wylewaniem posadzek, remontami wnętrz czy układaniem kostki brukowej. – Ci ludzie powinni otrzymać kiedyś pracę, są bardzo chętni do nauki zawodu i to jest najważniejsze –zapewnia Bernard Busz - instruktor reintegracji grupy remontowo- budowlanej, który jeszcze niedawno sam był bezrobotny, a teraz dzięki zatrudnieniu w CIS pomaga innym. 

Zajęcia odbywają się codziennie od poniedziałku do piątku przez 6 godzin. Oprócz zajęć praktycznych i wykładów są też zajęcia z psychologiem. W trakcie kursu uczestnicy otrzymują pensję w wysokości zasiłku dla bezrobotnych (ok. 670 zł) miesięcznie oraz wyżywienie.

Projekt skierowany jest przede wszystkim do osób długotrwale bezrobotnych, matek samotnie wychowujących dzieci pozostających bez pracy, osób uzależnionych od używek, niepełnosprawnych i wszystkich innych zagrożonych wykluczeniem społecznym.

- Realizacja tego ważnego projektu, to kolejny krok w aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych. Wierzę, że dzięki zdobyciu nowych kompetencji łatwiej znajdą pracę, a tym samym odzyskają wiarę w siebie i zmienią sytuację socjalną – podsumowuje Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic. 


Mówi: Bernard Busz, instruktor reintegracji grupy remontowo- budowlanejMówi:Dorota Sadlak, instruktor nauki zawodu w pracowni krawieckiej