Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Bezrobocie nadal spada

Stopa bezrobocia w Świętochłowicach jest obecnie najniższa od sześciu lat. Na koniec listopada wynosiła 11,6 proc. Liczba świętochłowiczan pozostających bez pracy zmniejszyła się, w porównaniu z ubiegłym rokiem o niemal pół tysiąca. Na koniec listopada mieliśmy ok. 1400 bezrobotnych.

- To dobre wiadomości dla świętochłowiczan. Podziękowania należą się m.in. lokalnym przedsiębiorcom tworzącym nowe miejsca pracy – podkreśla Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.

Najgorszym dla miasta był rok 2004. Wtedy w  lutym stopa bezrobocia przekroczyła 30 proc. Rok później rozpoczął się okres wykorzystywania pieniędzy z budżetu Unii Europejskiej. Posłużyły one do realizacji projektów infrastrukturalnych oraz rozwoju kapitału ludzkiego. Dzięki tym działaniom bezrobocie stale spadało i w grudniu 2008 roku wynosiło 9,4 proc. Jednak w roku 2009 sytuacją na rynku pracy zachwiał światowy kryzys gospodarczy. W grudniu stopa bezrobocia wyniosła ponad 15 proc.  i niestety okresowo rosła.

Widoczna poprawa nadeszła dopiero w roku 2014. Od tamtej pory stale maleje liczba osób zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy. Dzieje się tak m.in. dlatego, że do Świętochłowic zawitała Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, zaktywizowali się lokalni przedsiębiorcy, m.in. skupieni w Radzie Gospodarczej przy Prezydencie Miasta. Wpływ na malejące bezrobocie ma też umiejętne wykorzystywanie przez samorząd środków unijnych. Przykład to pozyskanie w 2015 roku prawie 1 mln zł. dzięki, któremu  80 osób powyżej 30. roku życia może odbywać szkolenia, staże lub otrzymać pieniądze na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

- Świętochłowicki rynek pracy ze względu na umiejscowienie w centrum aglomeracji górnośląskiej cechuje się wysoką wrażliwością na sytuacje o charakterze makroekonomicznym. Oznacza to, że stopa bezrobocia w mieście odzwierciedla ogólną sytuację gospodarczą regionu i kraju – wyjaśnia Mirela Duda, Zastępca Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Świętochłowicach.