Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Badania i edukacja. Powstaje centrum badawczo–rozwojowe

W Świętochłowicach przy ul. Wojska Polskiego powstaje nowoczesne centrum badawczo-rozwojowe. Finansowane jest głównie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz z pieniędzy Komisji Europejskiej z projektu LIFE + . Zarówno zarząd tego podmiotu jak i władze Świętochłowic stanowczo dementują informację o budowie w tym miejscu spalarni odpadów tak, jak jest to podawane w nieprawdziwych przekazach. W jednostce znajdzie się zaplecze projektowe, techniczne, laboratoryjne i administracyjne. Naukowcy i laboranci będą tu edukować i pokazywać, że pozyskiwanie energii jest możliwe w czysty, nieszkodliwy dla środowiska sposób.
 
Komisja Europejska dzięki mechanizmowi LIFE + wspiera politykę ochrony środowiska oraz promocję nowych rozwiązań dla problemów ekologicznych. Zgodnie z wytycznymi unijnymi powstająca   w Świętochłowicach jednostka badawczo-rozwojowa będzie obiektem otwartym, do którego każdy będzie mógł przyjść. Będą się tu odbywały prelekcje, wykłady, spotkania i pokazy związane z produkcją czystej energii elektrycznej.
 
- W naszym laboratorium będziemy chcieli pokazać, że energię elektryczną można produkować  w sposób  czysty i całkowicie bezpieczny. Technologie zgazowania są najlepszą dla środowiska naturalnego formą produkcji energii, czystszą niż energia z węgla. Nasza działalność kontrolowana będzie przez Komisję Europejską, która zresztą pokryje koszta tego programu – podkreśla Arkadiusz Primus, prezes zarządu INVESTEKO, firmy budującej centrum.
 
Centrum badawczo-rozwojowe już teraz zapowiada chęć współpracy z kompleksem edukacyjnym, który powstaje przy dwóch wieżach wyciągowych pozostałych po kopalni Polska. - Nasza działalność będzie się uzupełniała, zatem liczymy na realizację wspólnych projektów – dodaje prezes Primus. Jednocześnie zaprzecza rozpowszechnianym nieprawdziwym informacjom towarzyszącym budowie centrum. - Jestem oburzony rozpowiadanymi plotkami o stawianiu przez nas spalarni odpadów. To nieprawda. Podejmujemy już kroki prawne w tej kwestii. Będziemy żądać zadośćuczynienia od autorów tych kłamstw – mówi Arkadiusz Primus.
 
Budowie centrum badawczo-rozwojowego z optymizmem przyglądają się władze Świętochłowic.
 
- To wielka szansa dla zdegradowanych terenów pozostałych po kopalni i nowe miejsca pracy dla świętochłowiczan. Wraca tu działalność gospodarcza oparta na wiedzy i nowoczesnych technologiach. Taka inwestycja na terenie naszego miasta powinna napawać nas dumą. Tym bardziej bolesne jest rozpowiadanie kłamliwych informacji o budowie w tym miejscu spalarni odpadów. Nie po to inwestowaliśmy w automatyczną linię do segregacji odpadów i kompostownię, by teraz godzić się na budowę spalarni. U nas nie ma miejsca na takie przedsięwzięcie, za to powstające centrum to strzał w dziesiątkę – podkreśla Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.
 
Jednostka badawczo-rozwojowa powstanie do końca czerwca 2015 roku. Jej działalność edukacji ruszy od stycznia 2016 roku.