Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Badają wady postawy u dzieci

W czwartek, 9 listopada w Szkole Podstawowej nr 17 rozpoczęły się badania uczniów klasy IV-VI pod kątem wad postawy. Przeprowadzają je specjaliści ze Śląskiego Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego w Rabce-Zdroju. Świętochłowice jako pierwsze miasto zawarły z lecznicą umowę na udział w takim programie.

Badania są wykonywane w szkołach podstawowych z naszego miasta przez lekarzy specjalistów. Program obejmuje dzieci uczęszczające do klas 4-6, których rodzice wyrażą na to pisemną zgodę.

- Dzieci są badane nowoczesnym sprzętem – sensorem Hipokrates, który wykazuje wady postawy. Jeżeli zostaną one stwierdzone, informujemy o tym rodziców i po wyrażeniu przez nich zgody, wypisujemy skierowanie na leczenie uzdrowiskowe - tłumaczy Barbara Bajda, lekarz specjalista chorób dzieci ze Śląskiego Śląskim Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego w Rabce-Zdroju.

- Wady postawy u dzieci są związane z różnymi przyczynami, m.in. brakiem ruchu czy ciężkimi tornistrami. W przyszłości powoduje to kolejne problemy z biodrami, kolanami i kręgosłupem – dodaje.

Śląskie Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowe prowadzi także dokumentację medyczną.

Badania będą realizowane do 30 czerwca 2018 roku. Świętochłowice są pierwszym miastem, które zdecydowało się na udział w tym programie.