Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

700 lat Novego Jičína

W zeszłym rtygodniu delegacja świętochłowickich samorządowców gościła w mieście partnerskim – Novy Jičín w Czechach.  Wzięła udział w uroczystościach związanych obchodami 700-lecia miasta.

Podczas oficjalnej części wizyty Prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski  spotkał się ze starostą Novego Jičína  Jaroslavem Dvořákiem oraz biskupem ostrawsko - opawskim Františkiem Václavem Lobkowicem.  Z okazji jubileuszu przekazał list gratulacyjny i podarował obraz przedstawiający świętochłowicką wieżę ciśnień, który powstał w trakcie tegorocznego pleneru malarskiego w ramach Wall Street Festiwal.

Artystyczna  rekonstrukcja bitwy o Novy Jičín z roku 1621, koncert  symfoniczny w Teatrze Beskidzkim i uroczysta parada na rynku, to tylko niektóre z jubileuszowych wydarzeń, w których uczestniczyli  świętochłowiczanie. Przed czeską publicznością zaprezentował się również zespół „Venimus” działający w świętochłowickim Centrum Kultury Śląskiej.

Warto przypomnieć, że Novy Jičín leży w województwie śląsko-morawskim i jednocześnie jest częścią przemysłowej aglomeracji, której głównym miastem jest Ostrava. W jego krajobrazie gospodarczym dominuje przemysł lekki i rolnictwo. Historycznym centrum Nowego Jicina jest piękne zabytkowe Masarykovo Namesti. Miasto słynie też w całych Czechach z muzeum kapeluszy, mieszczącym się w dawnym zamku.