Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

70 lat I LO

I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego z Oddziałami Dwujęzycznymi świętowało jubileusz 70-lecia istnienia. Obecni uczniowie oraz absolwenci spotkali się i wspominali lata szkolne.

Placówka rozpoczęła działalność w 1948 roku pod nazwą Jednolita Szkoła Ogólnokształcąca Stopnia Podstawowego i Licealnego, i znajdowała się przy obecnej ulicy 3 Maja. Przez lata przeszła szereg przeobrażeń. W 1991 roku zyskała nowego patrona - Jana Kochanowskiego – jednego z największych poetów polskiego renesansu.

Obchody 70-lecia rozpoczęła msza święta w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła, którą uświetnił występ szkolnego chóru. Po mszy uroczysty orszak skierował się ulicami Katowicką oraz Szpitalną do budynku szkoły przy Licealnej 1. W korowodzie szła dyrekcja i zaproszeni goście, wśród nich radni i emerytowani nauczyciele, a także grupa mażoretek UKS AZARIA z Piekar Śląskich, orkiestra z Chorzowa Starego i poczet sztandarowy. Nie zabrakło również uczniów z okolicznościowym banerem, licealistów ubranych w kolorowe klasowe koszulki, absolwentów oraz klas gimnazjalnych z wychowawcami.

Uczestników przemarszu zgromadzonych na boisku powitał dyrektor szkoły Mariusz Szeremeta i przypomniał najważniejsze momenty z historii placówki. Wspomniał o istniejących tu klasach: uniwersyteckiej z językiem chińskim, dwujęzycznej, pedagogiczno-psychologicznej, medyczno-ratowniczej oraz sportowej z piłką siatkową. Z okazji jubileuszu gratulacje na ręce dyrektora złożył Przewodniczący Rady Miejskiej Rafał Łataś, a była Pani dyrektor Cecylia Chimiczewska życzyła szkole wspaniałych wyników i wielu sukcesów.

Po uroczystym powitaniu nauczyciele ZSO 1 i absolwenci I LO wspominali lata szkolne, swoich nauczycieli, pracę w tej świętochłowickiej placówce oraz zaprosili wszystkich do zwiedzania szkoły. Goście obejrzeli filmy i prezentacje m.in. o rajdach, obozach sportowych, wycieczkach szkolnych, wyprawach do Azji i koncertach. Na zakończenie absolwenci spotkali się ze swoimi znajomymi ze szkolnej ławki oraz z nauczycielami.