Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Na ratunek wieżom

Dziś do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego złożony zostanie wniosek o środki na odnowienie, znajdujących się w dzielnicy Zgoda, dwóch zabytkowych wież wyciągowych po dawnej kopalni „Polska”.   Uchwałę w tej sprawie 21 głosami za, radni podjęli podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej.

Pozyskanie funduszy jest możliwe w ramach projektu pn. „Rewitalizacja i adaptacja na cele kulturalne zabytkowych wież wyciągowych dawnej kopalni Polska w Świętochłowicach przy ul. Wojska Polskiego”. W jego tworzeniu brali udział członkowie Stowarzyszenia Dwie Wieże, którzy od lat starają się o rewitalizację tego obiektu.

Całkowita wartość projektu to kwota 6.957.360 zł. Gmina stara się o dofinansowanie w wysokości 5.237.059 zł.  Jeżeli wniosek zostanie pozytywnie oceniony, inwestycja mogłaby się rozpocząć w czerwcu 2014 roku, a zakończyć w kwietniu 2016 roku.  

-  Obiekt mógłby pełnić  funkcje kulturalne. Swoją działalność miogłyby prowadzić niektóre organizacje pozarządowe z terenu Świętochłowic - wyjaśniał podczas sesji Rady Miejskiej prezydent Dawid Kostempski. – Nasz projekt przygotowany jest starannie, co zwiększa szanse na pozyskanie środków z tzw. mechanizmu norweskiego – dodał.  

Projekt przewiduje też wybudowanie drogi dojazdowej, kanalizacji i całej niezbędnej infrastruktury towarzyszącej.

Krótka historia obiektów

Warto przypomnieć, że dwie wieże, będące symbolem górniczej przeszłości Świętochłowic, należały do struktur KWK "Polska". Kopalnię budowano w latach 1870 – 73. Jej właścicielem był twórca imperium przemysłowego  Guido Henckel von Donnersmarck. Ostatnią tonę węgla wydobyto w 1998 roku. 

Wieża wyciągowa szybu I – basztowa powstała w 1908 roku, zaś szybu II – kozłowa w latach 1889 do 1891.  Oba obiekty wpisane do rejestru zabytków  są jednymi z ostatnich elementów górniczej przeszłości Świętochłowic i już dziś w opinii wielu stanowią symbol miasta.