Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

190 lat Huty „Florian”

Dawna Huta „Florian”, a obecnie świętochłowicki oddział ArcelorMittal Poland, hucznie obchodziła 190-lecie istnienia. To jeden z najważniejszych zakładów w mieście i regionie.

W ramach obchodów 190-lecia na scenie OSiR „Skałka” pojawiły się zespoły GRAJĄCA SZAFA oraz gwiazda wieczoru The Beatlmen. Był też konkurs wiedzy o Hucie „Florian” oraz biesiada z zespołem Książe Lipin i Przyjaciele. Dla dzieci przygotowano liczne animacje, zabawy sportowe, zamki dmuchane i Kolorową Ulicę Sezamkową.

Hutę założono w 1828 r. jako "Bethlen-Falva". Mogła się poszczycić najnowocześniejszymi na owe czasy urządzeniami na napęd parowy: wielkim piecem, pudlingarnią z walcownią czy żeliwiakiem. W latach 30-tych XX wieku przeszła szereg przeobrażeń i zmieniła nazwę na Hutę „Florian”. Obecnie zakład o bogatej historii należy do największego światowego koncernu stalowego ArcelorMittal, jednak nie stracił swojego lokalnego śląskiego charakteru. Firma aktywnie włącza się w akcje charytatywne. W ciągu ostatnich kilku lat w Świętochłowicach zorganizowała blisko sześćdziesiąt akcji wolontariatu pracowniczego. 

Słynący z produkcji najwyższej klasy blach stalowych zakład wielokrotnie był wyróżniany. W 2014 roku otrzymał nagrodę „Zasłużony dla Miasta Świętochłowice”. W kolekcji firmy jest także statuetka „TERAZ POLSKA” dla blachówki blaszanej FLORA oraz certyfikat „Czysta Produkcja”.