Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Narodowe Święto Niepodległości 2016

W czwartek 10 listopada w Świętochłowicach odbyły się główne obchody Narodowego Święta Niepodległości w roku 95- lecia III powstania śląskiego. Wzięli w nich udział władze i mieszkańcy pięciu śląskich miast.

Msza święta w intencji Ojczyzny odprawiona została w kościele pw. św. Augustyna w Lipinach. Po nabożeństwie władze miejskie, duchowni, przedstawiciele miejskich  instytucji i organizacji, mieszkańcy oraz poczty sztandarowe i grupy rekonstrukcyjne udali się pod pomnik Powstańca Śląskiego na Placu Słowiańskim. Tam złożono kwiaty i zapalono znicze. W obchodach wzięli także udział uczniowie klasy mundurowej ZSO nr 2, którzy złożyli przyrzeczenie strzeleckie i odebrali z rąk prezydenta miasta pamiątkowe dyplomy. 

Dla mieszkańców przygotowano wiele atrakcji m.in. akcent muzyczny w wykonaniu orkiestry wojskowej, pokaz sztucznych ogni, rekonstrukcję przejazdu Józefa Piłsudskiego w otoczeniu ułanów śląskich oraz udział 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego OP z Bytomia. W obchodach, które po raz pierwszy były organizowane w Świętochłowicach wzięły udział władze i mieszkańcy pięciu śląskich miast: Świętochłowic, Chorzowa, Piekar Śląskich, Rudy Śląskiej, Siemianowic Śląskich.

Następnie w Centrum Kultury Śląskiej "Grota" odbyła się akademia przygotowana przez Wojskową Komendę Uzupełnień w Chorzowie. Podczas uroczystości wręczono okolicznościowe odznaczenia i wyróżnienia. 

Mówi: prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski (fragment przemówienia)