Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

„Terroryści” w ogólniaku

Pięciu uczniów zostało rannych i ponad 400 ewakuowano z budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Świętochłowicach. Na szczęście były to tylko ćwiczenia  w ramach tegorocznego szkolenia obronnego „Rawa 2013”.

Założono hipotetyczną sytuację ataku terrorystycznego na budynek szkoły. Po otrzymaniu zgłoszenia o zdarzeniu, służby ratownicze przystąpiły do akcji. Sprawnie przeprowadzono ewakuację ponad 400 uczniów. Na boisku szkolnym rozstawiono namiot dowodzenia akcją ratowniczą, do którego trafiali najciężej ranni. Pomocy udzielał im zespół ratownictwa medycznego. W tym czasie trwało sprawdzanie budynku, po złożeniu meldunku ogłoszono koniec akcji i uczniowie wrócili na zajęcia lekcyjne. W prawdziwej akcji byłoby to niemożliwe, gdyż obiekt przez Państwowego Inspektora Nadzoru Budowlanego musiałby zostać wyłączony z eksploatacji, a służby miejskie byłyby zmuszone przeprowadzić w nim remont.

- Szkolenie obronne organizujemy raz do roku. Tym razem w jego ramach przeprowadziliśmy akcje ewakuacyjne w ZSO nr 2 i Powiatowym Urzędzie Pracy. Ich celem jest uświadomienie uczestnikom obowiązujących procedur, dotyczących ewakuacji ale też sytuacji zagrożenia, w której każdy z nas może się znaleźć – mówi Ryszard Willner – Paster naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i  Ochrony Ludności.

Pokazową ewakuację zorganizował Wydział Zarządzania Kryzysowego i  Ochrony Ludności Urzędu Miejskiego. W akcję zaangażowała się również Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej, Komenda Miejska Policji oraz klasy mundurowe ZSO nr 2.