Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

„12” przeciw Metropolii

28 grudnia 2013 roku w Urzędzie Miejskim w Świętochłowicach odbyła się sesja budżetowa. Za przyjęciem budżetu miasta na 2014 rok głosowało 16 radnych, a 6 wstrzymało się od głosu. Największym zaskoczeniem była natomiast, wprowadzona do porządku obrad  w trakcie sesji, uchwała w sprawie wystąpienia Świętochłowic z Górnośląskiego Związku Metropolitalnego.

W lakonicznym uzasadnieniu do tego dokumentu czytamy, że przyczyną tej decyzji jest wejście miasta do stowarzyszenia Związek Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego. Za wystąpieniem Świętochłowic z GZM głosowało 12 radnych.
- To co wydarzyło się podczas sesji Rady Miejskiej świadczy o tym, że górę wzięły partykularne interesy lokalnych samorządowców nad ideą tworzenia Metropolii Silesia. Uchwałę wprowadzono podczas najważniejszej sesji w roku w atmosferze konspiracji. Nie została skonsultowana i zaopiniowana przez komisje stałe. To decyzja polityczna i personalna. Radni, którzy zagłosowali za tą uchwałą nie mają świadomości celów i misji GZM, ani też tego, w jakim celu zostało powołane wspomniane stowarzyszenie. Brak członkostwa w GZM przyniesie miastu ogromne konsekwencje i reperkusje w wielu dziedzinach - mówił podczas konferencji prasowej prezydent Świętochłowic i przewodniczący GZM Dawid Kostempski.

W czasie sześciu lat funkcjonowania Związku nie udało się wprawdzie wprowadzić w życie ustawy metropolitalnej, natomiast stworzono spójną i efektywną strategię rozwoju Metropolii Silesia.
- Podczas mojej kadencji od marca 2011 roku stworzyliśmy w GZM  metropolitalne centrum zakupów hurtowych. Podczas pierwszego hurtowego zakupu energii miasta, które brały w nim udział, zaoszczędziły prawie 8 mln zł, w drugiej edycji aż 13 mln. Świętochłowice zyskały na tym przedsięwzięciu około 0,5 mln zł, podczas gdy roczne składki miasta do GZM wynoszą niecałe 101 tys. zł. Związek stawia też na promocję miast podczas największych targów inwestycyjnych. Na takich międzynarodowych imprezach zaprezentowaliśmy aż 9 terenów ze Świętochłowic. Efekty tych działań mają wymierny skutek,  w przyszłym roku  część z nich zostanie włączona do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, co będzie sprzyjało pozyskiwaniu inwestorów i tworzeniu nowych miejsc pracy – przypomniał prezydent Kostempski.

Warto dodać, że uchwała podjęta przez radnych skutki prawne przyniesie dopiero 1 stycznia 2015 roku. Bowiem zgodnie ze statutem GZM decyzja o wystąpieniu ze Związku jest obarczona 6 miesięcznym okresem wypowiedzenia, a wchodzi w życie z końcem roku budżetowego. Prezydent Kostempski nie wyklucza jednak powrotu Świętochłowic do GZM. Jest otwarty na dialog w tej sprawie.
-  Po Nowym Roku podejmę rozmowy z radnymi opozycyjnymi, tłumacząc im misję związku. Nadal wierzę, że jesteśmy w stanie budować Metropolię, a Świętochłowic nie stać na funkcjonowanie poza GZM – podkreśla prezydent Dawid Kostempski.