Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Od lipca pojedziemy rowerem miejskim

Od 1 lipca ulicami Świętochłowic będzie można poruszać się miejskimi rowerami. W sumie do dyspozycji mieszkańców będą 32 jednoślady w czterech bazach. Dziś umowę w tej sprawie podpisali prezydent miasta Dawid Kostempski i przedstawiciel firmy Nextbike Polska S.A. Jakub Giza.

Stacje parkingowe będą znajdować się na deptaku przy ul. Katowickiej, przy Urzędzie Miejskim, na ternie OSiR Skałka (Al. Parkowa) oraz przy filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej (skrzyżowanie ul. Chorzowskiej z ul. Korfantego). 

- Stacje wypożyczania i zwrotu rowerów będą całodobowe. Zamówiliśmy rowery miejskie z tzw. ramą unisex, na każdej stacji dostępny będzie też jeden rower dziecięcy, pojawi się też tandem – mówi Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.

Montażem, obsługą, eksploatacją, utrzymaniem i serwisem systemu zajmie się firma zewnętrzna – Nextbike Polska S.A. Magistrat wyznaczył także własnego oficera rowerowego. Został nim Piotr Wasieczko, na co dzień pracownik Referatu Zarządu Dróg. Sam do pracy najczęściej przyjeżdża na rowerze, teraz pod lupą będzie miał nowy miejski projekt rowerowy.

- Jeszcze pracujemy nad szczegółami, ale planowo „Świętochłowicki Rower Miejski” w pierwszą trasę wyruszy już w wakacje – zapowiada oficer rowerowy ze Świętochłowic.

Program jest pilotażowy. Jeśli mieszkańcom się spodoba, będzie kontynuowany.

- Nowy projekt w Świętochłowicach wiążemy też z planem rozbudowy sieci rowerowej. Chcemy by miasto było dobrym miejscem dla rowerzystów – podkreśla Dawid Kostempski, prezydent miasta.

Wypożyczanie rowerów będzie możliwe po wcześniejszej rejestracji w systemie internetowym, a także poprzez aplikację mobilną. Osoby, które nie mają możliwości dokonania rejestracji przez Internet, formalności będą mogły dokonać w terminalu stacji wypożyczenia lub telefonicznie, kontaktując się z Biurem Obsługi Klienta. Płatności będzie można dokonać przelewem, kartami kredytowymi i płatniczymi. Szczegółowy cennik obowiązujący w Świętochłowicach zostanie opublikowany wkrótce.

Nextbike Polska jest liderem w dostarczaniu i obsłudze samoobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich. Działa w Polsce od 2011 roku na licencji Nextbike GmbH, niemieckiej firmy istniejącej od 2004r., która jest obecna na 4 kontynentach w 25 państwach i ponad 150 miastach, niebawem także w Świętochłowicach.

Jednorazowa rejestracja w systemie Nextbike umożliwia korzystanie z floty 40 tys. rowerów na całym świecie. System jest obecny m.in. w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Turcji, Cyprze, Emiratach Arabskich, Chorwacji, Azerbejdżanie, Łotwie, Nowej Zelandii, w Stanach Zjednoczonych, w Wielkiej Brytanii, na Węgrzech i Bułgarii. Rowery Nextbike można wypożyczać 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu w okresie od wczesnej wiosny do późnej jesieni, płacąc za wypożyczenie według lokalnych taryf.