Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Świętochłowice w 2016 roku

W 2016 roku w Świętochłowicach sporo się wydarzyło. W naszym mieście było wiele inwestycji, spadło bezrobocie, a na stadionie im. Pawła Waloszka emocjonowaliśmy się bogatym w zawody sezonem żużlowym. Prezentujemy najważniejsze wydarzenia tego roku.


Inwestycje i remonty

W 2016 roku miasto na inwestycje i remonty drogowe przeznaczyło 10,5 mln zł. W mieście powstały dwa ronda na ul. Żołnierskiej - DTŚ oraz Szpitalnej - Wyzwolenia. Przeprowadzono także remonty m.in. ul. Figuły (na odcinku od Placu Zawadzkiego do ul. Kościelnej), ul. Armii Ludowej ( na odcinku od ul. Łagiewnickiej do ul. Kościelnej), chodnika przy ul. Hutniczej, ul. Wojska Polskiego (na odcinku od ronda do Centrum Kultury Śląskiej). Wymieniono też nawierzchnię Drogowej Trasy Średnicowej w kierunku Rudy Śląskiej oraz wybudowano łącznik ul. Zubrzyckiego z ul. Korfantego w Piaśnikach. W mieście przybyło również parkingów - przy ul.  Świerczewskiego, Szkolnej, Sportowej i Śląskiej.


Boiska przy SP nr 19

Dwa nowoczesne boiska powstały przy Szkole Podstawowej nr 19 w Lipinach. Jedno ma powierzchnię poliuretanową i służy do gry w piłkę ręczną, a drugie wyłożone sztuczną trawą jest przeznaczone do gry w mini piłkę nożną. Wartość inwestycji to prawie 545 tys. zł, a 25 procent tej kwoty pochodziło z Ministerstwa Sportu i Turystyki.


Nowy plac zabaw

W maju przy zbiegu ul. Wodnej i Polnej do użytku dzieci oddany został kolejny nowoczesny i bezpieczny plac zabaw. Wymieniono urządzenia służące do zabawy. W miejscu betonowej kostki pojawiła się bezpieczna dla dzieci nawierzchnia syntetyczna. Plac zabaw został ogrodzony, są też ławki i kosze na śmieci. Koszt budowy wyniósł 220 tys. zł. Jest to ostatnia z pięciu inwestycji powstałych w ramach programu „Bajtel 2014”. Od 2010 roku w mieście powstało 11 placów zabaw za kwotę ponad 2 mln zł.


Żużel

W 2016 roku na stadionie im. Pawła Waloszka oglądaliśmy wspaniałe zawody z udziałem czołowych zawodników. Zorganizowano m.in. Eliminacje Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski i Eliminacje Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych. Ponadto odbył się piknik żużlowy „Let’smake speedway”. Przed własną publicznością po raz pierwszy jeździli wychowankowie Śląska Świętochłowice – Kamil Tomaszowski i Mateusz Pacek. Aktualnie przygotowywana jest dokumentacja projektowa remontu stadionu im. Pawła Waloszka. Obiekt zostanie zmodernizowany i będzie przystosowany do organizacji zawodów żużlowych oraz meczów piłkarskich.


Spadek bezrobocia

Bezrobocie w Świętochłowicach wynosi obecnie 9,8 procent i jest najniższe od ośmiu lat. W 2010 roku było to 17,6 procent. Liczba bezrobotnych maleje dzięki współpracy m.in. Powiatowego Urzędu Pracy, Urzędu Miejskiego, Centrum Integracji Społecznej, a także miejscowych przedsiębiorców. Ponadto trwa przebudowa i termomodernizacja budynku Powiatowego Urzędu Pracy.


Budżet Obywatelski

500 tysięcy złotych zostało wydanych w tym roku na inwestycje, które w poszczególnych dzielnicach wybrali mieszkańcy. Przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 powstały urządzenia do streetworkout’u i siłownia pod chmurką.  Przy Szkole Podstawowej nr 1 do użytku mieszkańców oddano miasteczko ruchu drogowego. Zamontowano monitoring wewnętrzny i zewnętrzny na terenie Szkoły Podstawowej nr 17 w Chropaczowie. Zakończył się też drugi etap modernizacji parku przy Centrum Kultury Śląskiej na Zgodzie.


Klasa chińska

W tym roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 zainaugurowano działalność pierwszej w Polsce uniwersyteckiej klasy chińskiej, do której uczęszcza 20 osób.