Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Święto Narodowe 3 Maja

W ramach obchodów upamiętniających 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz 92. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego pod tablicą pamiątkową przy ul. Sienkiewicza w Świętochłowicach zapalono znicze i złożono kwiaty. W kościele pw. Piotra i Pawła odprawiono mszę świętą w intencji Ojczyzny.
 
- Konstytucja 3 Maja skłania nas do myślenia o współodpowiedzialności wszystkich obywateli za Rzeczpospolitą. Przesłanie w niej zawarte jest ponadczasowe i nadal aktualne – mówił podczas uroczystości Dawid Kostempski. Prezydent nawiązał także do historii powstań śląskich, o których w Świętochłowicach  przypominać będzie Muzeum dedykowane tej tematyce.
 
W uroczystościach wzięły udział władze miasta, a także przedstawiciele służb mundurowych, miejskich jednostek i organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy Świętochłowic. Oprawę muzyczną zapewnił chór i orkiestra dęta pod dyrekcją Mieczysława Mazura. 
 
Warto przypomnieć, że w najbliższym czasie mieszkańcy będą mogli  wziąć udział w różnych wydarzeniach kulturalnych towarzyszących obchodom. Dzisiaj o godz. 18.00 „Musicalowe brzmienia” w Centrum Kultury Śląskiej zaprezentuje Teatr Muzyczny IWIA. Muzeum Powstań Śląskich zaprasza na koncert okolicznościowy - „Z nową wiosną”, który odbędzie się 6 maja w Młodzieżowym Domu Kultury.  Miejska Biblioteka Publiczna 7, 8 i 10 maja zorganizuje lekcje biblioteczne - „O Konstytucji 3 Maja” i „3 – Maja radością wiosenną wszystkich ludzi”,  w których wezmą udział  dzieci i uczniowie świętochłowickich przedszkoli i szkół podstawowych.