Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Ściganie w lodowatej wodzie

W niedzielę na ekologicznym basenie Ośrodka Sportu i Rekreacji „Skałka”w Świętochłowicach  już po raz drugi odbyły się Mikołajkowo-Barbórkowe Otwarte Mistrzostwa Śląska w Zimowym Pływaniu. To jednocześnie eliminacje do Mistrzostw Polski i jedyne tego typu wydarzenie w naszym regionie organizowane na basenie.   

W „Barbórkę” zawodnicy zmierzyli się na dystansie głównym 1000 m oraz dodatkowych 500, 250 i 100 m. W czasie turnieju pływacy nie mogli używać rękawic i butów neoprenowych. Na sobie mogli mieć jedynie kąpielówki/strój kąpielowy oraz dwa czepki silikonowe, zatyczki do uszu i nosa oraz okularki do pływania. 

Tego dnia temperatura powietrza wynosiła -1,1 stopnia Celsjusza, a temperatura wody 0,6 stopnia Celsjusza. Dla zawodowców największe znaczenie mają rezultaty odnoszone w wodzie o temperaturze od 4 do 0,2 stopnia Celsjusza. Wówczas można w niej spędzić maksymalnie 22 min.  

Organizatorami II Mikołajkowo-Barbórkowych Otwartych Mistrzostw Śląska w Zimowym Pływaniu byli: Drużyna WOPR Świętochłowice, Sekcja Ratownictwa Wodnego Termoklina, Klub Sportowy Silesia Winter Swimming, OSiR „Skałka” Świętochłowice oraz Urząd Miejski w Świętochłowicach.

Zimowe pływanie pochodzi z Czech. Było tam znane już przed II wojną światową. Pierwsze zawody odbywały się w praskim odcinku Wełtawy. Teraz za naszą południową granicą działa już 30 klubów. Nic więc dziwnego, że Czesi stanowią światową czołówkę tej dyscypliny.

WYNIKI